Ergonomia

 Każdy z nas spędził w kuchni sporo  czasu, przygotowując czy po prostu pomagając w przygotowywaniu posiłków. Dlatego dobrze wiemy jak ważne jest prawidłowe  rozmieszczenie poszczególnych sprzętów kuchennych, jak ważna w tym pomieszczeniu jest wygoda. Czynności, które wykonujemy w kuchni przebiegają z reguły według wyznaczonych schematów, nazywanych przez fachowców CIĄGIEM TECHNOLOGICZNYM.

Ciąg technologiczny zaczyna się od lodówki, jest kontynuowany przy blacie, zlewie, a kończy się za płytą grzewczą ( kuchenką).        

Zasady „konstruowania” ciągu technologicznego w kuchni zostały sprecyzowane w Polskiej Normie i posługują się nią projektanci kuchni.

 

Strefy w Kuchni:

       gotowanie

       przechowywanie

       zmywanie

       przygotowywanie

       zapasy

Ważne!

       Odległość od lodówki do zlewu powinna mieścić się w odległościach
między 120 - 200 cm.

       90 cm to minimalna szerokość blatu roboczego

       wysokość szafek dolnych przystosowujemy do swojego wzrostu
( od łokcia do blatu 10 - 15 cm )

       odległość między szafkami dolnymi a górnymi ok. 60 cm

       pamiętajmy o rozplanowaniu gniazdek

 

Układ kuchni dla osób praworęcznych:

1) Zapasy

2) Przechowywanie (rzeczy)

3) Zmywanie

4) Przygotowywanie

5) Gotowanie, pieczenie

Zrobie trójkąt w pro100

 

Poruszanie się po tak zaaranżowanej przez nas kuchni pozwoli nam uniknąć przemierzania nadmiernych odległości.
Jeśli nasza kuchnia jest przestrzennie połączona z jadalnią lub salonem, nie ma potrzeby organizowania w niej miejsca do jedzenia. Jeżeli kuchnia jest zamknięta bądź wydzielona, należy taką przestrzeń wygospodarować, na przykład przy blacie kuchennym - na jego zakończeniu, odnodze lub skrzydle.

 

Jeżeli rozmiar i układ pomieszczenia pozwala, warto wykorzystać je w 100%. Mianowicie, jeżeli nasza kuchnia jest duża warto zastosować kształt litery L lub U,
możemy rozdzielić układ kuchni na dwa równoległe blaty (wyspy czy też półwyspy) . W mniejszych kuchniach często łączymy strefy blatem ciągłym.